WRESTLING SCHEDULE

VARSITY GREEN SCHEDULE

DATE

Friday, Dec 6, 2019

Saturday, Dec 7, 2019

Saturday, Dec 14, 2019

Saturday, Dec 21, 2019

Friday, Dec 27, 2019

Saturday, Dec 28, 2019

Saturday, Jan 11, 2020

Saturday, Jan 18, 2020

Sunday, Jan 19, 2020

Saturday, Jan 25, 2020

TIME

OPPONENT

LOCATION/SCORE

5:30 PM

10:00 AM

9:00 AM

10:00 AM

11:00 AM

11:00 AM

10:00 AM

TBA

TBA

10:00 AM

Avon Lake Tournament

Avon Lake Tournament

Buckeye Tournament

Erie Prep Tournament

Marion Harding Tournament

Marion Harding Tournament

St. John Jesuit, VASJ, Shaw - CANCELED

CIT

CIT

Shelby Duals

Avon Lake

Avon Lake

Buckeye

Erie (PA)

Marion - 1st Place 

Marion - 1st Place 

St. Edward

Elder

Elder

Shelby

VARSITY GOLD SCHEDULE

DATE

Sat, Dec 7, 2019

Fri, Dec 13, 2019

Sat, Dec 14, 2019

Thu, Dec 19, 2019

Fri, Jan 3, 2020

Sat, Jan 4, 2020

Sat, Jan 11, 2020

Sat, Jan 18, 2020

Sat, Jan 25, 2020

Sat, Feb 1, 2020

Sat, Feb 8, 2020

Sun, Feb 16, 2020

Sat, Feb 29, 2020

Fri, Mar 6, 2020

Sat, Mar 7, 2020

Fri, Mar 13, 2020

Sat, Mar 14, 2020

Sun, Mar 15, 2020

TIME

OPPONENT

10:00 AM

10:00 AM

10:00 AM

7:30 PM

TBA

TBA

10:00 AM

5:00 PM

10:00 AM

TBA

TBA

TBA

TBA

TBA

TBA

TBA

TBA

TBA

Perry, Westerville North, Beavercreek

Ironman Tournament

Ironman Tournament

Saint Ignatius

Doc Buchanon Invitational

Doc Buchanon Invitational

Detroit Catholic Central

Paris Graham (Senior Recognition)

Blair Academy, Wyoming Seminary, LaSalle

Parkersburg South

OHSAA Duals

OHSAA Duals Final

Sectional

Districts

Districts

Individuals State

Individuals State

Individuals State

LOCATION/SCORE

St. Edward

Walsh Jesuit

Walsh Jesuit

St. Edward

Clovis (CA)

Clovis (CA)

Novi (MI)

St. Edward

St. Edward

Parkersburg (WV)

St. Edward

OSU

St. Edward

TBA

TBA

OSU

OSU

OSU

FRESHMAN/JV SCHEDULE

DATE

Sat, Dec 7, 2019

Wed, Dec 18, 2019

Dec 19, 2019

Dec 21, 2019

Sat, Jan 4, 2020

Sat, Jan 11, 2020

Sat, Jan 18, 2020

Sat, Jan 25, 2020

Sat, Feb 1, 2020

Sat, Feb 8, 2020

Sat, Feb 15, 2020

TIME

OPPONENT

LOCATION/SCORE

10:00 AM

5:30 PM

6:00 PM

9:00 AM

9:30 AM

9:00 AM

9:30 AM

TBA

TBA

9:00 AM

TBA

Northmor Invitational

Elyria

Saint Ignatius

Chardon Tournament

Strongsville Tournament

Nordonia

Centerville Tournament (Freshman Only)

Avon

Tallmadge

Dublin (Fresh Only)

Mayfield

Northmor

Elyria

St. Edward

Chardon

Strongsville - 7th Place 

Nordonia - 3rd Place 

Centerville

Avon

Tallmadge

Dublin

Mayfield

St. Edward High School    I    13500 Detroit Avenue    I    Lakewood Ohio 44107   I    216.221.3776